top of page

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Cenneti

Ölüdeniz dünyadaki en iyi yamaç paraşütü noktası. Bu ünvanı, Ölüdeniz de yamaç paraşütü yapan herkes hisseder ve bilir. Sadece Türkiye deki yamaç paraşütü pilotları için değil, tüm dünya pilotları için Ölüdeniz özeldir.


Peki! Ölüdeniz yamaç paraşütü konusunda ne den bu kadar iyi?

1. Yamaç paraşütü kalkış yüksekliği

2. Ölüdeniz' in efsane manzarası

3. Yamaç paraşütü uçuş süresi

4. Fethiye paraşüt eğitmenlerinin deneyimi

5. Babadağ yamaç paraşütü için hava şartları uygunluğu1. Yamaç paraşütü kalkış yüksekliği


Ölüdeniz'de yamaç paraşütü uçuşları babadağ milli parkından yapılmaktadır. Babadağ dan kalkan yamaç paraşütleri ölüdeniz manzarası eşliğinde uçuşlarına gerçekleştirir. Babadağ'ın en yüksek yamaç paraşütü pisti ise 1.969 metredir.


Yamaç paraşütü ortalama 1 metre çökerken 7 metre ilerler. Yani süzülerek uçar. Buda kalkış yaptığı yükseklik x 7kat olarak havada süzülür demektir. Ne kadar yüksekten kalkış yapılırsa yamaç paraşütü de o kadar fazla havada kalabilir. Ancak rüzgarın yada sıcak hava akımlarının iyi olması durumunda kaç metreden kalkış yapıldığının bir önemi olmaz. Çünkü yamaç paraşütü eğitmeni bu akımları kullanarak istediği kadar havada kalabilir. Ölüdeniz yamaç paraşütü ekibimizin sayfasını inceleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Babadağ yamaç paraşütü pistleri

1200 metre kış pisti

1700 metre güney batı pisti

1800 metre kuzey pisti

1900 metre Güney ve Güney batı pisti

1969 metre Kuzey ve kuzeydoğu pisti2. Ölüdenizin efsane manzarası

yamaç paraşütü Babadağ dan kalktıktan sonra, mavi sedir ormanı hemen sizi karşılar. Babadağdaki mavisedir ormanı dünyanın en büyük sedir ormanından bir tanesidir. Ormanın hemen arkasında tüm iştihamıyla ölüdeniz manzarası vardır.

Uçuş esnasında sol tarafınızda: Kıdrak sahili, Likya vadisi ve kelebekler vadisi vardır.

Sağ tarafınızda: Kayaköy, Karagözler ve Fethiye sizi izliyordur.

Tam karşınızda Ölüdeniz Sahili (Belcekız sahili) ve Ölüdeniz (Blue lagoon) vardır.

Ölüdenizin de arkasında sırasıyla: Deve plajı, Soğuksu koyu, San Nicolas adası, gemile koyu, akvaryum sahili ve daha bir çok doğal güzellik bulunmaktadır.


Her köşeye baktığınız da farklı bir doğal mükemmellik uçuşunuz da size eşlik eder. Bazen de bulutlar uçuşunuza renk katar.

Babadağ dan başlayan yamaç paraşütü deneyimi, Ölüdeniz sahiline inerek son bulur.


3. Babadağ yamaç paraşütü uçuş süresi

Standart bir Babadağ yamaç paraşütü uçuş süresi 25-30 dakikadır. Ancak havada kalış süresi termik ve rüzgar akımlarıyla uzatılabilir. Eğer yamaç paraşütü için hava koşulları gerekli koşulları sağlıyorsa, yolcularda uzun uçmak istiyorsa bu uçuş +10-15daika uzatılabilir. Bu da ilk uçuşlarını yapacak misafirler için çok çok yeterlidir. Dünyadaki emsallerine göre kıyaslandığında Ölüdeniz yamaç paraşütü süresi olarak en avantajlı noktalardan biridir.


Ayrıca yamaç paraşütü Babadağ dan kalktıktan hemen sonra Ölüdeniz üzerine gelir. Su üzerindeyken akrobasi manevraları deneyebilirsiniz. Bu manevralar uçuşunuzu 3,4 dakika civarında kısaltacaktır.4. Fethiye paraşüt eğitmenlerinin deneyimi

Fethiye paraşüt konusunda ünlü olduğu kadar, yamaç paraşütü eğitmenleri konusunda da ünlüdür. Bu ün tabiki de deneyimden gelmektedir. Yamaç paraşütü eğitmenleri Fethiye de çalışabilmek için bir çok eğitim almak zorundadır. Bu eğitimlerin sonunda sınavlara katılmalı ve deneyim bilgilerini göstermelidir. Fethiye de yeni yamaç paraşütü eğitmeni olarak çalışmaya başlayan 1 pilotun en az 1.500 adet uçuşu bulunmaktadır.


Eğitim ve sınav aşamasının zorluğu, yamaç paraşütü nü meslek olarak yapmak isteyen birinin minimum 3 yılını almaktadır. Bu da çok fazla deneyim istediğinin bir göstergesidir. Fethiye dünyanın en kontrollü ve güvenli uçuş noktasıdır.


Fethiye de tüm güvenlik önlemlerini alan, eğitmenlerin kurallara uyduğunu denetleyen, paraşütlerin kontrolünü yapan Sivil havacılık genel müdürlüğüne bağlı Slot birimi vardır. Bu birim hava koşulları dahil her konuyu en ince ayrıntısına kadar denetler ve uçuşların güvenli yapıldığından emin olur.


5. Babadağ yamaç paraşütü için hava şartları uygunluğu

Babadağ sanki tüm dünyadan ayrı tek başına var olan bir meterolojik yapıya sahiptir. 365 günün neredeyse 330 günü tüm gün uçuş şartlarına uygun olabilmektedir. Sabah 07.00 de başlayan uçuşlar gün batımına denk devam eder.

Yağmurlu havalar da, çok fazla bulutlu havalarda ve rüzgarın 30km yi geçtiği durumlarda yamaç paraşütü yapılmaz. Slot hizmet birimi tarafından bu oluşumlar gözlendiğinde uçuşlar durdurulur.Ölüdeniz dünyanın en iyi yamaç paraşütü noktası ama en pahalısı değil

Ölüdeniz yamaç paraşütü fiyatı 2024 yılında 150 Usd olarak belirlenmiştir.

Bu fiyat rakiplerinden çok iyi olduğu halde rakiplerinden çok daha aşağıdadır.

Babadağ milli parkının 750 Tl lik giriş ücreti, ekipmanların 300 saat uçuş ömrü olması, fiyatın yükselmesindeki en büyük etkenlerdir.


Yamaç paraşütü zaten muhakkak denemeniz gereken bir deneyim. Bu deneyim ise Ölüdeniz de çok daha özel olmakta.

Comentários


whatsapp
  • İnstagram
  • Telefon
bottom of page